Štyri tváre ženy- 1. časť

Menštruačný cyklus. Čo pre nás znamená? Ako ho vnímame vo svojom živote? Načo nám je? A čo menštruácia? Dozvieme sa o nej v nejakom veku, nejako ju akceptujeme a potom ju každý mesiac nejako trpíme. Dávame jej všelijaké mená a dosť nám to otravuje život.

Vieme tiež, že okrem menštruačnej fázy existuje fáza pred ňou, kedy sme  podráždené, kritické, ukričané, uplakané, nasraté, unavené a potom zase akčné, všetko nám vadí a niekedy by sme chceli vyletieť z kože. Následne za to máme pocity viny alebo pocit, že sme nejaké divné, že proste nepatríme na túto planétu :).

Toto som o svojom menštruačnom cykle vedela  ja. Vtedy ešte celkom nevedomá. A môj život sa presne tomu podobal.

foto: Veronika Kosáčová

Menštruáciu som mávala veľmi nepravidelne, ak vôbec. Ak už prišla, boli to muky: neskutočné kŕče v bruchu, bolesti hlavy, únava- veľmi som sa hnevala na svoje telo, čo mi to robí, prečo ma takto trápi.

Šupla som si liek proti bolesti, chvíľku počkala, kým najväčšia bolesť zmizne a potom som stúpala a klesala  hoc aj 12 hodín po tatranských alebo iných končiaroch. Nejedenkrát :). Tým, že bola nepravidelná, tak mi to robila naschvál, že ma vždy navštívila v Tatrách. Vtedy som si to myslela :).A ja som ju chcela proste nejako rozchodiť.  Predmenštruačná fáza mi trvala namiesto jedného, tri aj štyri týždne.

V tomto čase som sa nútila každý deň behať, aj keď som cítila, že som vyčerpaná a že sa mi do toho nechce. Hnevala som sa na seba, keď som nebola  tak rýchla ako som chcela alebo sa mi nebežalo tak ľahko ako som si predstavovala. Okrem toho som celý mesiac každý deň cvičila- v predmenštruačnom období som to však totálne flákala a výčitky svedomia som vždy zajedla jednou chutnou veľkou čokoládečkou :). Bolo to obdobie, kedy sa mi nič nechcelo, nič ma nebavilo.

Takto sa mi to ťahalo, menštruácia nie a nie prísť, aby ma vyslobodila z tohto hrozného predmenštruačného obdobia plného únavy, výčitiek, pocitov viny, priberania. Počas tohto obdobia čakania na vyslobodenie som bola schopná pribrať aj tri kilá, aby som ich potom zase mohla zhadzovať. Na tvári sa mi vyhádzali vyrážky a moje bruško, ktoré som celý mesiac tak tvrdo trénovala, bolo plné zadržanej vody ako v treťom mesiaci tehotenstva. No proste stav takmer depresívny.

Túžila som už normálne žiť= znova behať, cvičiť, byť aktívna a fit, ale moje telo sa proste rozhodlo, že ma bude držať v tomto nechutnom období namiesto jedného týždňa skoro mesiac, kým príde ďalšia menštruácia, aby som po nej opäť bola schopná nasadiť svoje tempíčko. A naozaj, po menštruácii som sa cítila ako znovuzrodená, behalo a cvičilo sa mi ľahko a neskutočne ma to bavilo, kým zase prišlo to nechutné obdobie, kedy sa mi nič nechcelo a potom som z toho mala pocity viny.

A takto to išlo stále dokola.

Až prišlo bábätko. Stala som sa mamou. Možno Vám teraz napadne otázka, ako som vôbec s takýmto cyklom mohla otehotnieť? Bol to takmer zázrak, ale o tom niekedy nabudúce :).

S príchodom dcérky sa mi úplne zmenilo životné tempo. Svoje materstvo som si predstavovala tak, že šupnem malú do kočíka a budem behať s ňou, dám ju do nosiča a budem kráčať po horách s ňou. Ale omyl. Dcérka nebola typ bábätka, ktorý by sa dokázal prispôsobovať.

Skončili mi behy, cviky, všetko z čoho som dovtedy čerpala energiu. Vnímala som to tak, že moje bábätko ma chce niečo naučiť, že niekde som mimo rovnováhu, no vtedy som svoju posadnutosť pohybom a akciou vôbec nevnímala ako niečo, čo mi spôsobuje problémy.

Bolo treba poobzerať sa po nových možnostiach.  Otvoril sa mi priestor, kedy som zrazu bola veľmi veľa času v pokoji, iba tak, bez akcie, bez výkonu, pozerala som sa ako sa moja dcérka hrá, ležala som s ňou, keď spinkala, lebo inak by plakala. Bol to čas, kedy som začala viac spoznávať samú seba. Úplne sa mi rozpadla moja dovtedajšia identita akčnej športovej ženy a začala sa skladať nová, autentickejšia.

 V tom čase som sa dozvedela o cyklickosti ženy z úplne iného pohľadu ako som ju poznala dovtedy.

Dozvedala som sa, že  menštruácia je pre ženu dar a že je to jej spojenie s ženstvom. Že napojenie na svoj menštruačný cyklus prináša žene veľkú múdrosť a spokojnosť do života. Že je to zdroj ženskej sily.

Dozvedela som sa, že akonáhle začnem vnímať svoj menštruačný cyklus ako súčasť svojho vnútorného vedenia, začnem sa uzdravovať- hormonálne aj emocionálne. Nechcelo sa mi tomu veriť. Bolelo to, otravovalo ma to, bránilo mi to žiť normálny, aktívny život…ale dala som tomu šancu. A úplne mi to zmenilo život :).

Najväčšie prekvapenie nastalo v momente, keď som zistila, že žena nie je úplne stavaná na to, aby bola neustále v akcii, vo výkone. Že jej prirodzená energia je skôr prijímajúca, pasívna. Takže dovtedy, celý ten čas som bola neustále v mužskej energii- energii výkonu a tlaku na seba, energii akcie. Ja, vo svojej podstate veľmi jemná a citlivá žena, som si obliekla masku výkonného muža. To moje telo veľmi vyčerpávalo. Preto nevládalo menštruovať, preto tak bolelo, preto protestovalo.

Dozvedela som sa, že obdobie pred menštruáciou je obdobím kreatívnym, kedy sa ženská energia potrebuje prejaviť tvorením. Moja duša mi akoby chcela povedať: „Teraz potrebuješ tvoriť, to Ti pomôže, to Ťa nasýti. Nežeň sa za výkonom, teraz počúvaj svoje telo a buď kreatívna. Potom všetko napätie odíde.“

Lenže ja som ju vôbec nepočúvala. Nepočúvala som svoje telo. Svoju intuíciu Preto som tak trpela.

Dozvedela som sa, že každá žena prejde počas mesiaca 4 fázami. Tieto fázy môžeme pomenovať podľa ženských archetypov: archetyp panny, matky, čarodejnice a vedmy.

Tieto archetypy si každá žena nesie v sebe, sú našou súčasťou. A hlásia sa o pozornosť práve v určitom období cyklu ženy. V tomto období  žena prežíva pocity typické pre daný archetyp a čerpá z tohto archetypu jeho dary a silné stránky. Zároveň spoznáva jeho výzvy a slabiny a tým dokáže svoje činnosti a svoj život naplánovať tak, aby bola v súlade so svojím archetypom a tým v súlade sama so sebou.

foto: Veronika Kosáčová

Charakteristiky jednotlivých archetypov tak ako ich vnímam ja:

Archetyp PANNA:

Je to obdobie prvého týždňa po menštruácii. Je preň typická aktivita, energia, život, sila, schopnosť plánovať a racionálne myslieť. V tomto období sa žena najviac podobá energiou mužovi. Je akčná, plná energie a síl. V tejto fáze je schopná podať najlepšie fyzické výkony. Ak vo fáze menštruácie dostatočne zregenerovala, oddýchla si, vypla telo aj myseľ, tak tu ju čaká nová a čerstvá dávka neskutočnej energie a chuti žiť a realizovať sny, plány a túžby, ktoré si zvedomila v predošlom období.

Teraz je žena schopná s čistou hlavou naplánovať činnosti na celý mesiac (už tu je fajn naplánovať si mesiac tak, že v období menštruácie bude treba pár dní čo najväčšieho voľna a pokoja), vybaviť všetko čo treba a racionálne premýšľať. Intuícia a emócie v tejto fáze nemusia byť až také výrazné.

Čo sa týka výziev tohto obdobia, teraz je žena príliš rýchla, nemá toľko trpezlivosti napríklad na deti- detská pomalosť ju môže v tomto období vytáčať do nepríčetna, nemá v sebe takú ženskú jemnosť, intuíciu ako v iných fázach cyklu.

Archetyp MATKA/MILENKA:

Obdobie ovulácie- druhého týždňa po menštruácii. Ženská aktivita klesá, žena viac prežíva emócie, je rozcítená, starostlivá, materská, viac sa túži starať- o seba, partnera, deti, má väčšiu chuť na sex a túžbu páčiť sa. V tomto období sa rada krášli a púta pozornosť. Rada sa v tomto období dáva, stretáva, komunikuje, vyráža do sveta. Výzvou môže byť to, že zabúda na seba, najradšej by sa celá rozdala.

Pokračovanie nájdete v 2. časti série :).

Na tomto mieste iba dodám, že tieto charakteristiky netreba brať doslova, každá žena je iná, preto je dobré skúmať samú seba, ako sa v jednotlivých obdobiach cítiš, možno zistíš, že niečo máš úplne inak ako tu píšem ja. A je to úplne v poriadku.

Dôležité je naladiť sa na seba, na svoj cyklus a plynúť s ním. Vnímať, čo kedy potrebuje Tvoje telo a dopriať mu to. Nie nasilu ísť proti nemu ako som to robila ja. Naladenie na cyklus prinesie pocit uvoľnenia a prijatia, že si/ som v poriadku, taká, aká som. A z tohto miesta vyviera ženská spokojnosť, zdravie a vitalita :).

Je magisterkou psychológie, maminou dvoch detí a manželkou jedného muža :). Jej darom je vysoká citlivosť, vďaka ktorej dokáže vnímať a vcítiť sa do ľudského prežívania. Je autorkou projektu Planéta šťastných žien, v rámci ktorého pomáha najmä ženám pracovať so svojimi emóciami, cítiť sa dobre v materstve, prebúdzať láskavosť k sebe a žiť v súlade so svojou ženskou esenciou a intuíciou tak, aby boli vo svojom živote spokojné a naplnené. Jej príbeh si prečítate tu. Napísala pre Vás eBook zdarma Tvoje srdce- zdroj Tvojej liečivej sily, kde sa podrobne venuje vplyvu emocionálneho stresu na psychickú a fyzickú pohodu človeka a prináša unikátnu techniku na vytvorenie vnútornej rovnováhy a uvoľnenia. V eBooku Rozkvitni učí ženy opäť sa spojiť s vlastnou intuíciou a telesnou múdrosťou, liečiť ťažké emócie, vytvárať si príjemné prežívanie a cítenie sa v každodennosti a budovať si k sebe vzťah plný láskavosti a súcitu. Nájdete ju na Facebooku, aj na Instagrame.