Štyri tváre ženy- 2. časť

Pokračujeme 2. časťou série (1. časť, kde píšem o svojom príbehu, nájdete tu). Dnes si povieme viac o archetype Čarodejnice a Vedmy :). Znie Vám to tajuplne? Oba tieto archetypy my ženy máme v sebe a môžeme čerpať z ich darov. Potrebujeme však o nich vedieť a pristupovať k nim vedome :).

Archetyp ČARODEJNICA:

Obdobie týždeň pred príchodom menštruácie- u nás známe aj ako obdobie predmenštruačného syndrómu. Tu žene vládne hormón progesterón- veľmi komplikovaný hormón, ktorý jej prikazuje mať všetko pod kontrolou, riadiť, kritizovať- je kritická k sebe aj k svojmu okoliu. Je to tiež hormón nespokojnosti- so všetkým- so sebou, vlastným telom, druhými

Je fajn to vedieť, keď to príde, tak viem, že je to tým obdobím, že to prejde a pohľad na svet sa zmení :). Ale zároveň je to obdobie, kedy sa žena začína sťahovať do seba a ak to spraví, dokáže vnímať emócie a informácie, ktoré k nej prichádzajú z jej vnútra. Preto je fajn si zapisovať všetky kritické a nespokojné myšlienky, ktoré v tomto období prichádzajú- ak sa opakujú každý mesiac rovnaké, je to pre ženu správa, že potrebuje v svojom živote niečo zmeniť.

Veľmi starostlivo si v tejto fáze žena chráni svoje hranice a nie je ochotná len tak robiť ústupky. Nálady sa jej menia veľmi rýchlo a často. Tak isto aj energia- raz je úplne unavená, inokedy srší energiou. Hlavným znakom tohto obdobia je potreba TVORIŤ. Žena je stvorená pre tvorenie :). Tvorí nový život, ale nemusí to byť len ten ľudský. Môže tvoriť čokoľvek. Bez tvorby žena vysychá. Preto je toto obdobie také dôležité a možno aj také komplikované.

Takže tvor, milá žena. Akokoľvek. Čokoľvek, čo máš rada. Či už rada maľuješ, varíš, píšeš, kreslíš, sadíš, spievaš, štrikuješ, to je úplne jedno. Keď tvoríš, pocit nespokojnosti a napätie mizne. Tak isto je dôležité akceptovať potrebu byť samá v sebe, stiahnuť sa do seba a vnímať všetky emócie a informácie, ktoré v tomto období prichádzajú.

Aj keď môžu byť prevažne nepríjemné, temné- sú to dôležité informácie o živote ženy a len ak si dovolí ich prijať a porozumieť im, môže sa posunúť ďalej a urobiť zmenu vo svojom živote smerom k väčšej spokojnosti. A to je ten najväčší dar, ktorý so sebou Čarodejnica spoločne s tvorivosťou nesie.

Ak žena pochopí dar tejto fázy a koná v súlade s ňou, potom môže predmenštruačný syndróm postupne strácať intenzitu, až úplne vymiznúť. Dôležitá preto je tiež ďalšia fáza- samotná menštruácia.

foto: Veronika Kosáčová

Archetyp VEDMY:

Vedma je múdra žena, ktorá má dokonale vyvinutú schopnosť intuície, vie, čo cíti a dokáže sa riadiť svojimi citmi, rozumie signálom svojho tela a svoj život žije v súlade s ním, v súlade sama so sebou.

A práve toto je dar tohto obdobia, menštruácie. Vedma nás vedie hlboko do seba. V tomto období túžime byť samé so sebou, potrebujeme oddych, sme bez energie, bez chuti byť spoločenské alebo krásne. Ťahá nás to k samote, do svojho ticha, bezpečia, oddychovať, iba byť a všímať si, čo k nám z našich hlbín prichádza.

Je to čas, kedy prichádzajú najdôležitejšie informácie o nás samých, o tom, čo potrebujeme zmeniť, upraviť, kam sa nasmerovať, aby sme sa posunuli zase o kúsok viac k celistvosti, spokojnosti, k väčšiemu súladu samej so sebou a tým k lepšiemu zdraviu. Nemusíme sa cítiť až tak príjemne, môžeme byť veľmi citlivé, plačlivé, smutné. To všetko tu má svoje miesto. Potrebujeme čas pre seba a veľa oddychu.

Teraz je ten čas, kedy prichádzajú najlepšie nápady, myšlienky, kedy si určujeme ciele a zvedomujeme svoje túžby. Toto poznanie je fajn si zapísať- teraz totiž nemáme energiu na to, aby sme ich uskutočnili, je to čas, kedy si ich uvedomujeme. Obdobie realizácie príde, keď sa skončí obdobie ticha a pokoja.

Je dôležité povedať, že ak v období vedmy/menštruácie nepočúvneme túžbu tela po oddychu, tak potom celý nasledujúci cyklus budeme mať pocit únavy, celý mesiac bude bez energie. Ak si však teraz dovolíme pár dní vypnúť a úplne zregenerovať, do novej fázy panny pôjdeme s o to väčšou energiou, úplne nabudené, akoby znovuzrodené.

Toto obdobie môže byť celkom náročné a bolestivé hlavne vtedy, ak sme doteraz žili v úplnej disharmónii s naším cyklom. Vtedy treba postupné maličké kroky k tomu, aby sme sa dostali do harmónie. Veľa nehy a trpezlivosti samej k sebe.

Opäť chcem zdôrazniť, že tieto charakteristiky nemusia platiť do bodky na každú ženu. Pozoruj sa, vnímaj, čo kedy potrebuješ, ako sa meníš, čo Ti robí dobre a čo Ti naopak škodí.

Aby som Ťa úplne nezahltila informáciami, tak záver celej tejto cyklickej témy som pre Teba spísala do 3. časti :).

Je magisterkou psychológie, maminou dvoch detí a manželkou jedného muža :). Jej darom je vysoká citlivosť, vďaka ktorej dokáže vnímať a vcítiť sa do ľudského prežívania. Je autorkou projektu Planéta šťastných žien, v rámci ktorého pomáha najmä ženám pracovať so svojimi emóciami, cítiť sa dobre v materstve, prebúdzať láskavosť k sebe a žiť v súlade so svojou ženskou esenciou a intuíciou tak, aby boli vo svojom živote spokojné a naplnené. Jej príbeh si prečítate tu. Napísala pre Vás eBook zdarma Tvoje srdce- zdroj Tvojej liečivej sily, kde sa podrobne venuje vplyvu emocionálneho stresu na psychickú a fyzickú pohodu človeka a prináša unikátnu techniku na vytvorenie vnútornej rovnováhy a uvoľnenia. V eBooku Rozkvitni učí ženy opäť sa spojiť s vlastnou intuíciou a telesnou múdrosťou, liečiť ťažké emócie, vytvárať si príjemné prežívanie a cítenie sa v každodennosti a budovať si k sebe vzťah plný láskavosti a súcitu. Nájdete ju na Facebooku, aj na Instagrame.