Štyri tváre ženy- 3. časť

V prvej časti série som Vám predstavila svoj príbeh- ako vyzeral môj život, keď som nevedela pracovať so svojím cyklom a charakterizovali sme si jeho prvé dve fázy- pannu a matku/milenku. V druhej časti sme si popísali archetyp čarodejnice a vedmy.

Dnes si to celé zhrnieme a spravíme si za touto cyklickou minisériou bodku opäť v podobe mojej skúsenosti- ako sa mi zmenil život odvtedy, čo vedome pracujem s cyklom.

Keď žena vedome prejde všetkými štyrmi fázami svojho cyklu, tak sa počas jedného mesiaca u nej vystriedajú jej 4 tváre: akčná, milujúca, tvorivá a múdra. A keď si ich dovolí naplno prežiť vtedy, keď je ich čas, stáva sa celistvou, nič jej nechýba, žiadnu svoju časť nepotláča.

Keď si ich dovolí žiť vtedy, kedy je ich čas, tak sa nemusí do ničoho nútiť, plynie jej to celé úplne samé, podporené jej cyklom. Je akčná, keď sa jej chce, tvorí, keď sa jej chce, je zahĺbená do seba, keď sa jej chce. A čo je najdôležitejšie- nemá z toho výčitky. Nemá zo seba výčitky. Prestane sa cítiť divná. Vie, že je v poriadku, taká, aká je.

Ja som kedysi túžila byť iba akčná a výkonná. Je to obraz, ktorý nám podsúva dnešný svet. Tlačiť na seba, byť fit, neustále vo forme, pripravená podať top výkon. Vôbec som si neuvedomovala, že tým ale o veľa prichádzam. Že takto nie som celá. Že je to len jedna moja časť a tie zvyšné vôbec nepoznám, nežijem.

Že tým nežijem svoj ženstvo. Že odmietam svoje emócie, ktoré sú pre mňa dôležitými správami, že odmietam signály svojho tela, ktoré mi hlásilo, že potrebuje odpočinok.

foto: Veronika Kosáčová

Keby som mu ho dopriala, prišli by ku mne ďalšie informácie, akým smerom sa uberať, čo robiť, aby som bola zdravá a spokojná. Aby som sa necítila neustále pod tlakom. Jeden z najväčších paradoxov je, že v čase, kedy som nežila v súlade so svojím cyklom som stále cvičila, behala, proste pohyb, pohyb bejby- ale napriek tomu som aj priberala. A nechápala som prečo.

Teraz to už viem. V čase, keď moje telo odmietalo cvičiť a mne to nešlo, zajedala som svoje nepríjemné emócie. Zároveň sa tak moje telo chránilo- odmietala som ho, neustále som ho chcela vylepšovať, niečo som stále od neho žiadala, nepočúvala som ho. Bolo to naň moc a tak sa obalilo vrstvou tuku, aby to celé zvládlo.

Teraz cvičím, keď sa mi chce, pre radosť. Keď mám akčnú fázu, cvičím akčné veci, idem behať. Keď mám fázu Čarodejnice, cvičím yogu, krásne ma to zbavuje napätia, bolestí hlavy. A vtedy túžim aj niečo vytvoriť. Vtedy píšem a ide mi to samo 😊.Vždy zo mňa potom zlezie napätie a cítim, že som si tú fázu naplnila. A ona sa už nemusí umelo predlžovať a čakať, kedy si všimnem jej dary. V čase menštruácie necvičím vôbec.

Celkovo cvičím oveľa menej, oveľa menej drilu, žiaden tlak na seba. Mám v tom iba radosť- robím to pre radosť. A výsledky sú neporovnateľné. Mám paradoxne menej kíl ako v časoch najväčšej fyzickej aktivity. Milujem svoje telo viac ako kedykoľvek predtým, hoci nie je také vyšportované ako kedysi. Nie je vôbec dokonalé, ale po takom ani netúžim.

Proste si užívam ten hlboký súlad samej so sebou. Že sa môžem úplne vyživiť a dočerpať- seba aj svoje telo. Viem presne, čo kedy potrebuje. A to so sebou prináša veľa nehy a spokojnosti- samej so sebou a samej v sebe.

Dôležité je ešte napísať, že v tomto článku píšem len o základných základoch. Aby sa vedomie o ženskej cyklickosti dostalo medzi čo najviac žien. Ale je to téma veľmi široká a dá sa v nej ísť krásne do hĺbky.

Každá z nás je iná. Preto aj tieto fázy môžu trvať rôzne dlho, nemusí to byť presne týždeň. Najlepšie je si to začať sledovať a zapisovať- urobiť si takú vlastnú cyklickú mapu. Rovnako tak jednotlivé charakteristiky sa môžu líšiť- toto je výpočet iba tých najzakladanejších a nečerpala som zo žiadnej knihy, iba z vlastnej skúsenosti- čiže tak isto tam môžu byť odchýlky a to, čo môže byť pre desať žien v istom období typické, môže mať jedenásta úplne opačne :).

Keby ideme do detailov, tak by výpočet jednotlivých charakteristík mohol mať niekoľko strán. Ako prechádza jedna fáza do druhej, môže nastať obdobie pár prechodných dní. Kedy už mám pocit, že už som napríklad v panne a srším energiou, ale zrazu sa mi stane, že ma náhle pochytí únava a potrebujem si ľahnúť. Je to preto, že ešte doznieva obdobie vedmy a panna sa ešte len začína. Tiež je dobré si to zapísať, ako to máš presne Ty.

Ak by niektorú z Vás zaujímalo hlbšie preskúmať svoj cyklus, odporúčam knihu Cyklická žena od Mirandy Gray :).

Je magisterkou psychológie, maminou dvoch detí a manželkou jedného muža :). Jej darom je vysoká citlivosť, vďaka ktorej dokáže vnímať a vcítiť sa do ľudského prežívania. Je autorkou projektu Planéta šťastných žien, v rámci ktorého pomáha najmä ženám pracovať so svojimi emóciami, cítiť sa dobre v materstve, prebúdzať láskavosť k sebe a žiť v súlade so svojou ženskou esenciou a intuíciou tak, aby boli vo svojom živote spokojné a naplnené. Jej príbeh si prečítate tu. Napísala pre Vás eBook zdarma Tvoje srdce- zdroj Tvojej liečivej sily, kde sa podrobne venuje vplyvu emocionálneho stresu na psychickú a fyzickú pohodu človeka a prináša unikátnu techniku na vytvorenie vnútornej rovnováhy a uvoľnenia. V eBooku Rozkvitni učí ženy opäť sa spojiť s vlastnou intuíciou a telesnou múdrosťou, liečiť ťažké emócie, vytvárať si príjemné prežívanie a cítenie sa v každodennosti a budovať si k sebe vzťah plný láskavosti a súcitu. Nájdete ju na Facebooku, aj na Instagrame.