Ženy myslia v kruhoch, muži v čiarach

Je tomu tak preto, lebo ženský mozog je zaplavený oxytocínom- vzťahovým hormónom, ktorý spôsobí, že ženám sa dokonale prepojí pravá a ľavá hemisféra mozgu.

V bežnom živote to znamená asi toto:

Môj bežný postup práce u nás doma: Dám zovrieť vodu na čaj a zatiaľ, kým sa zovrie, umývam riad. Popri tom, ako umývam riad, zistím, že nemám v kuchyni utierku na utretie- idem pre ňu do spálne. Po ceste si uvedomím, že sa mi chce ísť na WC, kde zistím, že chýba papier. Idem do technickej pre papier. Tu si všimnem, že doprala práčka- vyberiem z nej prádlo. Nemám ho kde usušiť, lebo na sušiaku je suché prádlo z minulého prania, preto ho pozvesujem a zanesiem do spálne.

Po ceste si všimnem, že kvetina na chodbe je zvädnutá- polejem ju. Ako idem do kúpeľne pre vodu, vidím v umývadle pohádzane Anetkine poháriky- nesiem jej ich do detskej, kde je rozhádzaná posteľ- usteliem. Detská je pri technickej a tak mi napadne, že veď som nevyvešala to doprané prádlo- idem ho vyvešať- nesiem ho von, prechádzam cez kuchyňu.

Tu vidím, že riad, ktorý som umývala nie je utretý a spomeniem si, že som vlastne na začiatku išla pre utierku do spálne… takže sa opäť vydám do spálne pre utierku a vraciam sa späť do kuchyne, kde  som pred dvadsiatimi minútami nechala neutretý riad. Voda na čaj už je vlažná, tak ju dám zovrieť ešte raz…

Fakt je, že to nedokážem spraviť inak :-D. Môj muž to vôbec nechápe, príde mu to ako úplný chaos.

Muži totiž majú mozog zaplavený testosterónom. Hormón, ktorý zabezpečí dokonalé predo-zadné prepojenie ľavej hemisféry a pravej hemisféry- nie dokopy, ale každej zvlášť.

Jeho postup práce: Dá postaviť vodu na čaj a čaká pri nej, kým sa zovrie. Bodka. Potom zaleje čaj a čaká pri ňom, kým sa vylúhuje. Bodka. Naleje si čaj, vypije ho. Bodka. Umýva riady, pošle ma pre utierku, utiera riady Bodka.Vyberie prádlo z práčky, pýta sa ma, kde ho zavesí- zvesím mu usušené prádlo a vyberiem sušiak- zavesí prádlo. Bodka. Keď náhodou príde dovnútra v čase, kedy ja robím koliečko po dome a vidí neutreté riady na linke, tak proste nechápe, ako je to možné, že niečo nedokončím a idem robiť niečo iné.

Kruhy 🙂
foto: Veronika Kosáčová

A presne toto je ono :). Muži sú zameraní na cieľ- výsledok. Keď niečo robia, ich mozog je úplne pohltený touto činnosťou a ostatné časti mozgu sú vtedy vypnuté. Vedia dotiahnuť veci do konca a vedia ako na to, keď chcú niečo dosiahnuť- idú si proste priamou čiarou pre to :). Mužská energia to je výkon, akcia, konanie zamerané na cieľ.

My ženy máme zase asociačné myslenie- to znamená, že keď robíme jednu činnosť, náš mozog k nej automaticky priraďuje podobné činnosti, podobné myšlienky- všetko je so všetkým dokonalo prepojené. Dokážeme myslieť v súvislostiach a vnímať celok, dokážeme vnímať emócie a tvoriť vzťahy, používame svoju intuíciu, zatiaľ čo nám ľahšie môže uniknúť cieľ.

Nechcem tým napísať, že buď muži alebo ženy sú na tom lepšie, vyspelejšie, šikovnejšie atď. Práve naopak- podľa mňa je tu krásne vidieť, ako sa dopĺňame, ako sa potrebujeme. Pripadá mi to ako na pretekoch rally.

Vždy je tam jeden, ktorý drží volant a riadi. Bez neho by sa auto nepohlo, nebolo by dosť rýchle, nedosiahlo by cieľ. A potom je tam ten, ktorý naviguje kadiaľ ísť. Číta mapu. Bez neho by zase netrafili cieľ, nepoznali by cestu. A presne takto je to vo vzťahu- ten šofér to je muž a navigátor, to je žena. 🙂

Na to aby žena mohla byť dobrým navigátorom, aby dokázala navigovať, potrebuje sa prepojiť so svojou intuíciou, so svojou ženskou múdrosťou. Tá sa skrýva v jej tele a jej jazykom sú naše city. Keďže nám ako malinkým dievčatkám často cítiť zakazovali, hovorili nám napr. dobré dievčatko sa takto nehnevá a nevykrikuje, neblázni sa tak, neplač- veľké deti neplačú…atď. Takto sme sa úplne odpojili od svojich citov, svojho tela.

Potrebujeme opäť začať vnímať ako sa cítime.

Keď sa opäť spojíme so svojím cítením, bude nám dávať jasné správy o tom, čo je pre nás dobré a čo nie, čo potrebujeme a čo nie, kde sa cítime šťastné a kde nie. Budeme vedieť navigovať nielen ten svoj život, ale aj život našej rodiny.

Naša intuícia je totiž našim pokladom z ktorého čerpáme nielen my, ale aj naši najbližší.

Ako na to?

Na začiatok je úžasné nájsť si každý deň čas na to, ponoriť pozornosť do seba, do svojho vnútra a spýtať sa samej seba: Ako sa teraz cítim? Ako sa cíti moje telo? Možno to najskôr nebude ľahké, možno nebudeš vedieť pomenovať svoje city. Vtedy skús vnímať, akú máš v tele atmosféru? Aké je tam počasie?

S pribúdajúcou praxou budeš svojmu telu rozumieť stále viac a ono k tebe začne prehovárať jasnejším a jasnejším jazykom. Stane sa Tvojím barometrom, spojencom a kompasom na ceste životom :). A vtedy sa stávaš skutočnou intuitívnou ženou, ktorá čerpá z múdrosti vlastného tela.

Je magisterkou psychológie, maminou dvoch detí a manželkou jedného muža :). Jej darom je vysoká citlivosť, vďaka ktorej dokáže vnímať a vcítiť sa do ľudského prežívania. Je autorkou projektu Planéta šťastných žien, v rámci ktorého pomáha najmä ženám pracovať so svojimi emóciami, cítiť sa dobre v materstve, prebúdzať láskavosť k sebe a žiť v súlade so svojou ženskou esenciou a intuíciou tak, aby boli vo svojom živote spokojné a naplnené. Jej príbeh si prečítate tu. Napísala pre Vás eBook zdarma Tvoje srdce- zdroj Tvojej liečivej sily, kde sa podrobne venuje vplyvu emocionálneho stresu na psychickú a fyzickú pohodu človeka a prináša unikátnu techniku na vytvorenie vnútornej rovnováhy a uvoľnenia. V eBooku Rozkvitni učí ženy opäť sa spojiť s vlastnou intuíciou a telesnou múdrosťou, liečiť ťažké emócie, vytvárať si príjemné prežívanie a cítenie sa v každodennosti a budovať si k sebe vzťah plný láskavosti a súcitu. Nájdete ju na Facebooku, aj na Instagrame.